Sensitive gate trigger SCR Littelfuse S4008RS2TP for in phase control heating and ignition systems
Hefei Purple Horn E-Commerce Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Holding Current (Ih) : 6mA
Current - Gate Trigger(Igt) : 200uA
Voltage - On State(Vtm) : 1.6V
Current - On State(It(RMS)) : 8A
Peak off - state voltage(Vdrm) : 400V
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 800mV
Operating Temperature : -40℃~+110℃
Description : 6mA 200uA 400V TO-220AB SCRs RoHS
Mfr. Part # : S4008RS2TP
Model Number : S4008RS2TP
Package : TO-220AB
Contact Now
Product Overview
The Sxx08x SCR series is designed for uni-directional switch applications, including phase control, heating, motor speed controls, converters/rectifiers, and capacitive discharge ignitions. These SCRs feature a low gate current trigger level, with a sensitive version offering a gate trigger current below 500A, making it ideal for triggering by sense coils, proximity switches, and microprocessors. They are halogen-free and RoHS-compliant, with voltage capabilities up to 1000V and surge capabilities up to 100A.
Product Attributes
  • Brand: Littelfuse, Inc.
  • Certifications: UL Recognized (L Package for 2500Vrms), RoHS-compliant, Halogen-free
Technical Specifications
Absolute Maximum Ratings - Sensitive SCRs
IT(RMS)RMS on-state currentTC = 80C (LSy/RSy/NSy/DSy/VSy)8A
IT(RMS)RMS on-state currentTC = 95C (LSy/RSy/NSy/DSy/VSy)8A
IT(AV)Average on-state currentTC = 80C (LSy/RSy/NSy/DSy/VSy)5.1A
IT(AV)Average on-state currentTC = 95C (LSy/RSy/NSy/DSy/VSy)5.1A